Complete results and standings for 2017-18, click here:  Washington Nordic Cup 2017-18

U8 male winners 2017-18

1st:  Jedidiah Stay, PVNT 

2nd:  Kyler Saugen, PVNT

3rd:  Parker Collins, Momentum Northwest

 

U10 male winners 2017-18

1st:  Kian Reid, LWSC 

2nd:  Micah Saugen, PVNT

3rd:  Elliot Tiegel, PVNT

 

U12 male winners 2017-18

1st:  Peter Norby, PVNT 

2nd:  Silas D'Atre, PVNT

3rd:  Quinten Koch, LWSC

 

U14 male winners 2017-18

1st:  Derek Richardson, LWSC

2nd:  Owen Steinhauer, PVNT

3rd:  Quentin Farrell, LWSC

 

U16 male winners 2017-18

1st:  Gabe Norby, PVNT

2nd:  Lien Hagedorn, PVNT

3rd:  Isaac D'Atre, PVNT

 

U18 male winners 2017-18

1st:  Dawson D'Atre, PVNT

2nd:  Forrest Walker, PVNT

3rd:  Isak Larson, Ellensburg Ski Team

 

U20 male winners 2017-18

1st:  Gabriel Wulfman, LWSC

2nd:  Moses Lurbur, LWSC

 

U8 Female winners 2017-18

1st:  Maria Norby, PVNT

2nd:  Olivia Allen, Momentum Northwest

3rd:  Cyan Worden, PVNT

 

U10 Female winners 2017-18

1st:  Caroline Menna, LWSC

2nd:  Ingrid Sorensen, PVNT

3rd:  Adyson Bradburn, PVNT

 

U12 Female winners 2017-18

1st:  Alice Farrell, LWSC

2nd:  Serenity Saugen, PVNT

3rd:  Emma Allen, Momentum Northwest

 

U14 Female winners 2017-18

1st:  Greer Swoboda, LWSC

2nd:  Isabel Menna, LWSC

3rd:  Kennedy Klein, Momentum Northwest

 

U16 Female winners 2017-18

1st:  Rory Swoboda, LWSC

2nd:  Sadie Hanscomb, Momentum Northwest

3rd:  Stella Johnson, LWSC

 

U18 FEmale winners 2017-18

1st:  Andrea Ghizila, Momentum Northwest

2nd:  Faith Warthen, PVNT

3rd:  Hadassah Lurbur, LWSC

 

U20 FEmale winners 2017-18

1st:  Uhuru Hashimoto, Ellensburg Ski Team

2nd:  Audrey Piacsek, Ellensburg Ski Team

3rd:  Claire Waichler, Colby Nordic

 

Results by race for 2017-18, click on links below:

3/3/18 WNC Finals:  https://www.webscorer.com/race?raceid=128995

2/24/18 Plain Valley:  https://www.webscorer.com/race?raceid=128417

2/4/18 Cabin Creek:  Stampede 5km and 15km at https://www.webscorer.com/race?raceid=126577 and Kongsberger Kids’ 1km and 2km at https://www.webscorer.com/race?raceid=126568

1/6/18 Leavenworth Skirennen: https://www.webscorer.com/race?raceid=124084

12/27/17 Methow Ski Rodeo:  https://www.webscorer.com/race?raceid=123537


Complete results and standings for 2016-17, click here:  Washington Nordic Cup 2016-17

U8 Female winners 2016-17

1st:  Sisu Clark, MVNT 

2nd:  Adyson Bradburn, PVNT

3rd:  Aida Daly

 

u10 female winners 2016-17

1st:  Alice Farrell, LWSC

2nd:  Ingrid Sorensen, PVNT

3rd:  Caroline Menna, LWSC

 

u12 female winners 2016-17

1st:  Delaney Jackson, Momentum Northwest

2nd:  Elise Voorhees, Momentum Northwest

3rd:  Avega Gross, Ellensburg Ski Team

 

u14 female winners 2016-17

1st:  Nila Dudley, Momentum Northwest

2nd:  Kennedy Klein, Momentum Northwest

3rd:  Ella Loewen, LWSC

 

u16 female winners 2016-17

1st:  Suzanna Graham, Momentum Northwest

2nd:  Faith Warthen, PVNT

3rd:  Anika Quon

 

u18 female winners 2016-17

1st:  Andreea Ghizila, Momentum Northwest

2nd:  Audrey Piacsek

3rd:  Uhuru Hashimoto, Ellensburg Ski Team

 

u20 female winners 2016-17

1st:  Maya Seckinger, Bend Endurance Academy

2nd:  Julia Burnham, Bridger Ski Foundation

3rd:  Ella Hall, MVNT

 

u8 Male winners 2016-17

1st:  Sam Polson, MVNT

2nd:  Dash Haberberger, LWSC

3rd:  Jedidiah Stay, PVNT

 

u10 Male winners 2016-17

1st:  Silas D'Atre, PVNT

2nd:  Elliot Tiegel, PNVT

3rd:  Tarin Worden, PVNT

 

u12 male winners 2016-17

1st:  Peter Norby, PVNT

2nd:  Isaac Harkestad, Momentum Northwest

3rd:  Conrad Laesch, Momentum Northwest

 

u14 male winners 2016-17

1st:  Andrei Whyte, Momentum Northwest

2nd:  Cooper Legler, Momentum Northwest

3rd:  Lien Hagedorn, PVNT

 

u16 male winners 2016-17

1st:  Cooper Jackson, Momentum Northwest

2nd:  Isaac D'Atree, PVNT

3rd:  Cooper Klein, Momentum Northwest

 

u18 male winners 2016-17

1st:  Forrest Walker, PVNT

2nd:  Magnus Melbourne, Ellensburg Ski Team

3rd:  Dawson D'Atre, PVNT

 

u20 male winners 2016-17

1st:  Justin Taylor, Momentum Northwest

2nd:  Nathan Wells, Bridger Ski Foundation

3rd:  Karsten Hendrickson