Complete results and standings for 2018-19, click here:  Washington Nordic Cup 2018-19

Results by race for 2018-19:

3/3/19 Cabin Creek Finals: https://drive.google.com/file/d/1ivpVC4m8phw84GVZx8oS7WbDy_PhHlFC/view?usp=sharing

2/22/19 Plain Valley Ski Trails: https://www.webscorer.com/race?raceid=170519

2/10/19 Hanz’s Big Adventure in Winthrop: https://www.webscorer.com/race?raceid=169298

2/9/18 Cabin Creek:  Stampede 5km at https://www.webscorer.com/race?raceid=169158 and Kids’ 0.5km, 1km and 2km at https://www.webscorer.com/race?raceid=169169

1/5/19 Leavenworth Skirennen: https://www.webscorer.com/race?raceid=165586

12/29/18 Methow Ski Rodeo:  https://www.webscorer.com/race?raceid=123537

2018-2019 U20 Male Final Results

1st Place: Dawson D’Atre (PVNT)

2nd Place: Forrest Walker (PVNT)

2018-2019 U18 Male Final Results

1st Place: Cooper Jackson (Momentum)

2nd Place: Isak Larson (Ellensburg)

3rd Place: Garrett Mullings (Ellensburg)

2018-2019 U18 Female Final Results

1st Place: Faith Warthen (PVNT)

2018-2019 U16 Male Final Results

1st Place: A. Hance Dorsch (Momentum)

2nd Place: Cooper Legler (MVNT)

3rd Place: Derek Richardson (LWSC)

2018-2019 U16 Female Final Results

1st Place: Samantha Wineland (Momentum)

2nd Place: Kennedy Klein (Momentum)

3rd Place: Greer Swaboda (LWSC)

2018-2019 U14 Male Final Results

1st Place: Thatcher Pate (PVNT)

2nd Place: Peter Norby (PVNT)

3rd Place: Trygve Sorensen (PVNT)

2018-2019 U14 Female Final Results

1st Place: Delany Jackson (Momentum)

2nd Place: Serenity Saugen (PVNT)

3rd Place: Elise Vorhees (Momentum)

2018-2019 U12 Male Final Results

1st Place: Silas D’Atre (PVNT)

2nd Place: Micah Saugen (PVNT)

3rd Place: Kian Reed (LWSC)

2018-2019 U12 Female Final Results

1st Place: Alice Farrell (LWSC)

2nd Place: Ingrid Sorenson (PVNT)

3rd Place: Morgan Thomas (PVNT)

2018-2019 U10 Male Final Results

1st Place: Kyler Saugen (PVNT)

2nd Place: Forrest Saugen (PVNT)

3rd Place: Jedidiah Stay (PVNT)

2018-2019 U10 Female Final Results

1st Place: Maria Norby (PVNT)

2nd Place: Madison Williams (MVNT)

3rd Place: Kira Andrews (Seattle)

2018-2019 U8 Male Final Results

1st Place: Xavier Koch (LWSC)

2nd Place: Soren Sorenson (PVNT)

3rd Place: Liam Pritchett (Ellensburg)

2018-2019 U8 Female Final Results

1st Place: Olivia Stay (PVNT)

2nd Place: Julliahna Tiegel (PVNT)

3rd Place: Lillian Andrews

 

 

Complete results and standings for 2017-18, click here:  Washington Nordic Cup 2017-18

Results by race for 2017-18, click on links below:

3/3/18 WNC Finals:  https://www.webscorer.com/race?raceid=128995

2/24/18 Plain Valley:  https://www.webscorer.com/race?raceid=128417

2/4/18 Cabin Creek:  Stampede 5km and 15km at https://www.webscorer.com/race?raceid=126577 and Kongsberger Kids’ 1km and 2km at https://www.webscorer.com/race?raceid=126568

1/6/18 Leavenworth Skirennen: https://www.webscorer.com/race?raceid=124084

12/27/17 Methow Ski Rodeo:  https://www.webscorer.com/race?raceid=123537


Complete results and standings for 2016-17, click here:  Washington Nordic Cup 2016-17